Podsumowanie wdrożenia: Współpraca Gminy Lubin z Firmą RetencjaPL
Gmina Miejska Lubin, w związku z potrzebą zarządzania kanalizacją deszczową oraz adaptacją do zmian klimatu, podjęła współpracę z firmą RetencjaPL w ramach Giełdy Miejskich Technologii. Celem projektu było wdrożenie kalkulatorów zielono-niebieskiej infrastruktury, które miały pomóc w zarządzaniu retencją wód opadowych oraz pokazaniu mieszkańcom korzyści, jakie płyną z takiego rozwiązania.
Główne Wyzwania
Głównym wyzwaniem, przed którym stanęła Gmina Miejska Lubin, było efektywne zarządzanie kanalizacją deszczową oraz ograniczenie ilości odprowadzanej wody opadowej. Wcześniejsze działania były czasochłonne i mało efektywne. Konieczne było znalezienie rozwiązania, które pozwoliłoby na cyfryzację i samodzielny dobór zbiorników retencyjnych przez właścicieli nieruchomości. Rozwiązania, które pokazuje mieszkańcom jak ogromną ilość wody uzdatnionej można zaoszczędzić i wskazuje jakie korzyści niesie za sobą gromadzenie wody deszczowej i późniejsze jej wykorzystanie czy to do celów gospodarczych czy też do podlewania ogrodów. Dodatkowo, rozwiązanie powinno być łatwe do zintegrowania z już funkcjonującymi systemami w urzędzie.
Opis Rozwiązania
RetencjaPL, wykorzystując autorską technologię kalkulatorów zielono-niebieskiej infrastruktury, przeprowadziła wdrożenie systemu do obliczania optymalnej objętości przydomowych zbiorników retencyjnych. Każdy zbiornik jest dobierany pod kątem realnych potrzeb mieszkańców.
Proces Wdrożenia
Decyzja o wyborze oferty RetencjaPL została podjęta po konsultacjach z przedstawicielami firmy oraz analizie dostępnych rozwiązań na rynku. Kluczowe było znalezienie systemu, który najlepiej odpowiadałby potrzebom gminy i umożliwiał integrację z istniejącymi systemami geodezyjnymi.
Wdrożenie projektu zostało podzielone na etapy, co pozwoliło na systematyczne monitorowanie postępów i osiąganie kamieni milowych. W proces zaangażowane były różne wydziały urzędu miasta, takie jak infrastruktura oraz informatyka.
Jednym z kluczowych aspektów wdrożenia systemu było umożliwienie mieszkańcom samodzielnego doboru pojemności zbiornika retencyjnego i zdecydowania do jakich celów wody opadowe ze zbiornika zostaną wykorzystane. Wcześniej urzędnicy nie mieli takich narzędzi, co prowadziło do trudności w komunikowaniu się z mieszkańcami w związku z ograniczeniem im możliwości odprowadzenia wody opadowej do sieci kanalizacji deszczowej Gminy Miejskiej Lubin. Dzięki nowemu systemowi częściowo zmieniło się podejście mieszkańców do problemu i zaangażowanie ich w przeciwdziałanie zmianom klimatu poprzez ograniczanie zużycia wody pitnej i wykorzystanie wody deszczowej.
Korzyści
Wdrożenie kalkulatorów zielono-niebieskiej infrastruktury przyniosło szereg korzyści dla gminy Lubin:
- Bezkosztowe wsparcie dla mieszkańców: system dostępny na stronie online urzędu dobiera zbiornik o właściwej pojemności.
- Oszczędność czasu i zasobów: cyfryzacja procesu zarządzania retencją, brak konieczności odpowiadania na telefony i zapytania ze strony mieszkańców, ponieważ są oni w stanie samodzielnie obliczyć swoje zapotrzebowanie na zbiornik.
Szkolenia i Transfer Wiedzy
W ramach wdrożenia systemu przeprowadzono szkolenia dla pracowników urzędu najbardziej zaangażowanych w prace z systemem.
Wsparcie Techniczne i Merytoryczne
Gmina Miejska Lubin jest bardzo zadowolona ze wsparcia ze strony firmy RetencjaPL. Każde zapytanie ze strony gminy zostawało niezwłocznie rozwiązywane, a przy chęci gminy do rozszerzenia współpracy o kolejne programy kalkulator został im udostępniony do bezpłatnego, dalszego testowania.
Współpraca Gminy Miejskiej Lubin z firmą RetencjaPL przyniosła wymierne korzyści w zarządzaniu retencją wód opadowych. Dzięki nowoczesnym technologiom i precyzyjnym danym, mieszkańcy uzyskali dostęp do bezpłatnego narzędzia, które w obrazowy sposób pokazuje korzyści z zastosowania zbiorników retencyjnych i ułatwia podjęcie decyzji o budowie zbiorników retencyjnych oraz umożliwia właścicielowi nieruchomości bardziej świadomą współpracę z projektantem na etapie projektowania.